Producenci soczewek kontaktowych starają się dzisiaj poszerzyć gamę swoich produktów o różne schorzenia i wady wzroku, dla których tylko możliwe jest używanie soczewki bezpośrednio na powłoce gałki ocznej. Ponieważ oko jest bardzo wrażliwym i dokładnym instrumentem, soczewki wykonane muszą być z bezpiecznych i innowacyjnych materiałów, bez względu na to, czy mają leczyć dalekowzroczność czy krótkowzroczność. Osoby sięgające po nie muszą mieć absolutną pewność, że nie wywołają one podrażnienia czy stanu zapalnego oka, nie wysuszą go ani nie zaczerwienią.
Nowoczesne materiały
Nowatorskie podejście do produkcji soczewek kontaktowych pozwoliło firmom oferującym takie produkty na zaproponowanie bardziej innowacyjnych soczewek dla osób chociażby z astygmatyzmem. Również podstawowe modele soczewek dla osób z nadwzrocznością zostały wyposażone w nowe technologie, jak chociażby filtry UV. Ich zastosowanie w takim produkcie ma szczególne uzasadnienie, ponieważ promienie słoneczne bardzo mocno wysuszają oko, więc nałożenie filtrów na soczewkę stanowi formę ochrony samego oka przed szkodliwym promieniowaniem.
Nawodnienie i oddychanie
Każdy, kto regularnie nosił soczewki wie jednak, że najważniejsze jest uczucie lekkości na samym oku – trudne do utrzymania zwłaszcza po wielu godzinach noszenia. Soczewki z najlepszych materiałów nie tylko zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i oddychanie gałki ocznej, ale także gwarantują wysokie nawodnienie całej soczewki, przez co nie wysycha samo oko.